5 przesłanek, które świadczą o tym, że Twoja firma potrzebuje automatyzacji
Już 4 na 10 firm w Polsce wdrożyło lub planuje wdrożyć automatyzację. Bez względu na to, w jakim sektorze działają, wszystkie firmy łączy jedno – obsługują one klientów.
To obszar, który bez wątpienia stwarza wiele wyzwań. Większości z nich można jednak podołać – wdrażając automatyzację.
Jakie przesłanki mogą świadczyć o tym, że Twoja firma jej potrzebuje? Sprawdź poniżej.
1. Natłok powtarzalnych zadań
Na pewno udało Ci się już zaobserwować, że większość zapytań kierowanych do działu obsługi klienta w Twojej firmie dotyczy tych samych kwestii. Problem pojawia się, gdy jest ich naprawdę dużo, a konsultanci są wyraźnie sfrustrowani swoją pracą. Jest to jednak podręcznikowe wręcz pole do wprowadzenia automatyzacji.
Powtarzające się zapytania można bowiem wprowadzić do jednej bazy, a następnie stworzyć szablony odpowiedzi na tego typu zgłoszenia. Silnik do automatyzacji, wykorzystując uczenie maszynowe, będzie na nie odpowiadał lub sugerował treść odpowiedzi konsultantom.
2. Niekończąca się rekrutacja
Twoja firma się rozrasta, praktycznie każdego dnia przybywa jej klientów. Aby zapewnić im obsługę na najwyższym poziomie, co rusz zatrudniasz więc nowych pracowników. Zaczynasz jednak zdawać sobie sprawę, że takie podejście nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. I słusznie!
Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że algorytmy mogą przejąć znaczną część obowiązków konsultantów w działach obsługi klienta. Zyskują na tym wszyscy – zarówno właściciele firmy, klienci, jak i sami pracownicy, którzy mogą poświęcać swój czas na bardziej kreatywne i rozwijające zadania.
3. Skargi na zbyt długi czas obsługi
Niepochlebne opinie o obsłudze klienta to jedne z najgorszych wizerunkowych wpadek, jakie można zaliczyć w biznesie. Współcześni konsumenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie możliwości stwarzają najnowsze technologie – dlatego oczekują natychmiastowego rozwiązania swoich problemów.
Możesz im to zapewnić właśnie dzięki automatyzacji. I tak, jasne, że nawet najdoskonalszy algorytm nie będzie znał odpowiedzi na wszystkie pytania. W takich sytuacjach może jednak automatycznie sugerować jej treść bądź przekierować klienta do najbardziej kompetentnego pracownika czy właściwego działu.
W efekcie czas obsługi pojedynczej wiadomości będzie wynosił mniej niż 30 sekund.
4. Chaos w komunikacji wewnętrznej
Automatyzacja nie jest zarezerwowana jedynie do komunikacji na linii firma-klient. Pomoże ona usprawnić również wiele procesów wewnętrznych. Stanie się tak między innymi za sprawą inteligentnej klasyfikacji zgłoszeń, dzięki której zapytania od klientów trafiają od razu do właściwych osób – bez konieczności wymieniania kilkunastu wiadomości między pracownikami.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, byś zautomatyzował komunikatory wewnętrzne. Takie rozwiązanie usprawni chociażby proces onboardingu nowych pracowników, którzy na początku kariery w Twojej firmie na pewno będą mieć wiele pytań.
5. Nierówna walka z konkurencją
Ze względu na pandemię i, w wielu przypadkach wymuszoną, cyfrową transformację o automatyzacji mówi się coraz więcej. Nie oznacza to jednak, że jest ona standardem. Wręcz przeciwnie – wciąż jest rzadkością. Jej wdrożenie może się więc okazać dla Twojej firmy sposobem na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.
Nie będzie nią jednak oczywiście automatyzacja sama w sobie, a raczej efekty, jakie dzięki niej osiągniesz. Zwiększona satysfakcja klientów przełoży się na wzrost rozpoznawalności Twojej marki, a w konsekwencji – na zwiększenie przychodów.
Podsumowanie
Opisane powyżej sytuacje to zaledwie kilka przykładów problemów, które skutecznie wyeliminuje automatyzacja. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie jest znacznie więcej – wszystko zależy od Twoich potrzeb i specyfiki branży. Miej jednak na uwadze, że podstawowym celem automatyzacji jest zwiększanie przychodów w Twojej firmie – poprzez usprawnianie różnych procesów.
Nie masz już wątpliwości, że Twoja firma potrzebuje automatyzacji? Dowiedz się więcej o jej możliwościach!